Drenaż limfatyczny: dobry przykład idzie z Francji

Paryż ma opinię światowego centrum mody. Zjawisko to zdaje się mieć szerszy zasięg niż wyłącznie trendy w sposobie ubierania się. Francuzki mają opinię wyjątkowo pięknych, zadbanych kobiet. Co ciekawe, wydaje się, że nie jest to tylko pozytywny stereotyp bez oparcia w faktach. O ile statystyki wskazują, że w Ameryce Południowej kobiety masowo dokonują operacji plastycznych, aby zachować młody wygląd, panie we Francji z kolei sięgają notorycznie po drenaż limfatyczny, który jest tam bardzo rozpowszechniony. Czy warto edukować polską klientelę i promować również w rodzimych salonach tę terapię?

Drenaż limfatyczny jest specyficznym rodzajem masażu. O ile w tego typu zabiegach zazwyczaj chodzi o poprawę przepływu krwi w danym miejscu, celem przyspieszenia procesów regeneracyjnych i obronnych organizmu, o tyle w masażu limfatycznym celem jest przyspieszenie i właściwe ukierunkowanie przepływu chłonki. Dla zrozumienia fenomenu skuteczności zabiegów, ważne jest rozróżnienie pomiędzy tymi dwoma substancjami.

System limfatyczny wchodzi w skład układu odpornościowego człowieka. Jego rolą jest wypłukiwanie toksyn z organizmu oraz transportowanie do komórek substancji odżywczych i tlenu. Chociaż człowiek ma ponad dwa razy więcej naczyń limfatycznych niż krwionośnych, chłonka nie jest tłoczona przez żadną pompę (w przypadku krwi takim urządzeniem jest serce). Przepływ limfy w warunkach naturalnych jest zatem stymulowany przez ciśnienie ze strony naczyń krwionośnych lub ruch mięśni. To niestety powoduje, że pozbywanie się z organizmu różnego rodzaju „zanieczyszczeń” nie jest procesem doskonałym. Drenaż limfatyczny ma za zadanie ten stan rzeczy zmienić.

Korzyści z detoksykacji

W standardowych warunkach, chłonka niemal nieruchomo spoczywa w naczyniach i gruczołach limfatycznych praktycznie się nie rusza. Łatwo więc sobie wyobrazić, że kiedy jej przepływ zostaje pobudzony, organizm szybko się oczyszcza, przez co jego organy pracują o wiele bardziej wydajnie.

Poprzez usunięcie z organizmu toksyn oraz produktów przemiany materii, drenaż limfatyczny korzystnie oddziałuje na kondycję skóry, ujędrniając ją i oczyszczając. We Francji jest też bardzo ceniony za świetne efekty w terapii antycelulitowej i odmładzającej. Pomaga także w odchudzaniu i leczeniu zmian skórnych. W zastosowaniach, które raczej wykraczają poza zakres usług salonów masażu, drenaż limfatyczny może być stosowany przy przewlekłych obrzękach, neuropatiach i neuralgiach, chorobie zwyrodnieniowej stawów i wielu innych przypadłościach. Pozytywnym efektem ubocznym terapii jest wydzielanie w dużej ilości hormonów szczęścia, co znacząco wpływa na samopoczucie pacjentki i jej nastawienie do terapii – dlatego właśnie we Francji zabieg ten jest postrzegany zarówno jako leczniczy, jak i wellness.

Wskazania do terapii

Masaż limfatyczny jest zabiegiem delikatnym i przyjemnym, co powoduje że szczególnie podoba się kobietom. Ten rodzaj terapii jest niezwykle skuteczny w walce z tkanką tłuszczową, poprawie przepływu chłonki i substancji odżywczych w naczyniach limfatycznych, detoksykacji organizmu czy walce z obrzękami. Niektóre źródła wskazują także na:

  • depresję,
  • fibromyalgię,
  • obrzęk limfatyczny,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego

Terapii nie wolno prowadzić w sytuacji, gdy obszar mający podlegać uciskowi jest mocniej naruszony lub gdy organizm zmaga się z poważną chorobą. W szczególności powinno się unikać drenażu limfatycznego, jeśli pacjentka zmaga się z:

  • ostrymi stanami zapalnymi,
  • ciężkimi stanami obrzękowymi,
  • poważnymi zmianami skórnymi lub otwartymi ranami,
  • zapaleniem płuc lub gruźlicą,
  • chorobą nowotworową,
  • niewydolnością pracy serca.

Na czym polega drenaż limfatyczny?

Działania terapeuty w trakcie masażu limfatycznego koncentrują się na subtelnych, długich ruchach w okolicach węzłów chłonnych. Ma to za zadanie fizyczne „przepchanie” chłonki dalej wzdłuż linii przebiegu naczyń chłonnych. Początkowo ruchy masażysty mają charakter głaskania, by w kolejnych fazach przejść do ugniatania i wyciskania. Niektóre salony używają do terapii specjalnych urządzeń ich zasada działania wykorzystuje zjawisko kompresji powietrza. W takim wypadku całe ciało pacjentki ubiera się w specjalny skafander lub też wybraną kończynę zapina się w tzw. „rękaw”. Następnie uruchomiony zostaje aparat do presoterapii, który wedle zadanego programu terapeutycznego zmienia ciśnienie wewnątrz skafandra lub rękawów. Doznania pacjentów w trakcie takiego zabiegu przypominają nieco badanie ciśnienia, kiedy opaska na przedramieniu zaczyna puchnąć, a później schodzi z niej powietrze.

Kryteria czasowe

Parametry konkretnego zabiegu zależą od wieku pacjentki, charakteru dolegliwości i jej nasilenia. Pewnego rodzaju standardem branżowym jest jednak czas terapii na pojedynczej części ciała, wynoszący ok. 20 minut i godzina na masaż całego ciała.

Ogromną zaletą masażu limfatycznego jest to, że nie ma inwazyjnego charakteru, nie ma przy nim górnego limitu liczby zabiegów ani konieczności robienia dłuższej przerwy po zakończeniu podstawowej serii. Pierwszy zabieg z reguły poprawia samopoczucie i wywołuje poczucie, że w danej części ciała coś się dzieje, bardziej odczuwalne efekty występują w okolicach 3 zabiegu, choć tu też spora rolę odgrywa indywidualna sytuacja pacjentki.

Ile kosztuje taka, nomen omen, przyjemność?

Ceny terapii techniką masażu limfatycznego wykazują niewielkie wahania, w zależności od miasta, czasu trwania, zakresu (całe ciało lub kończyna) i techniki (manualna lub z aparatem). Można jednak przyjąć, że średni koszt pojedynczego zabiegu to ok. 100 zł za godzinę i ok. 60 zł za 30 minut. Nie jest to więc szczególnie droga forma terapii i nie dziwi w tym kontekście fakt, że w przywołanej wcześniej Francji jest to tak popularna forma leczenia, ale i spędzania wolnego czasu wśród kobiet.

Drenaż limfatyczny, ze względu na wysoką skuteczność leczenia, ale przede wszystkim swój bezbolesny, przyjemny wręcz charakter, jest usługą o ogromnym potencjale rynkowym. Już kilka zabiegów pozwoli cieszyć się wielopłaszczyznowym, pozytywnym efektem zdrowotnym, jednocześnie doskonale wpływając na cerę i zmniejszenie zasobów tkanki tłuszczowej. Unikatowe połączenie terapii prozdrowotnej z efektami kosmetyczno-dermatologicznymi i psychicznymi (błogostan, odprężenie, etc.) powoduje, że warto rozważyć wprowadzenie jej do swojej oferty.

Jeśli zainteresował Cie masaż limfatyczny, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

0/5 (0 Reviews)

Dodaj komentarz