Hinduski Masaż Głowy – Terapia przez dotyk

Będąc w Indiach widokiem, którego możemy być pewni, jest wykonywany w różnych miejscach i sytuacjach masaż głowy, zwany chiampi. Dla Hindusa każdy moment jest właściwy, aby oddać się chwili relaksu i odprężenia za pomocą tej metody. Młode matki już od pierwszych miesięcy życia swoich dzieci, masują im skórę głowy w celu pobudzenia krążenia oraz nawiązania więzi emocjonalnej z potomstwem. Zabawne, czy to przypadek, że nie kto inny jak Hindusi są ,,właścicielami” pięknych, zdrowych i lśniących włosów? Geny a może jednak wieloletnia ajurwedyjska tradycja masażu?

Już w czasach starożytnych hinduski masaż głowy był stosowany nie tylko przez płeć piękną jako doskonały sposób na zdrowe, mocne włosy, ale również jako jedna z metod leczniczych wykorzystywana w tradycyjnej indyjskiej medycynie ludowej. Dlatego ten rodzaj masażu jest bardzo korzystny dla osób cierpiących na bóle głowy wszelkiego pochodzenia, stres, napięcie w ramionach, zmęczone oczy oraz dla wszystkich osób pozbawionych energii i witalności. Ta z pozoru prosta akcja masażu głowy jest wystarczająca, aby stymulować najważniejsze narządy ciała i wywoływać dobre samopoczucie. Technicznie, hinduski masaż głowy nie jest miękki, ale jest relaksujący i stymulujący. Nic dziwnego, że to ajurwedyjskie uzdrowienie sprzed tysiąca lat jest coraz bardziej popularne na Zachodzie. Masaż ten jest wykorzystywany do osiągnięcia fizycznej harmonii, uzdrowienia, witalności i relaksu.
Zapewne wielu z Was zapyta: Dlaczego głowa?
Otóż naszą głowę pokrywa cienka siateczka mięśni, która pod wpływem stresu, nerwów i emocji towarzyszących nam każdego dnia sztywnieje. W wyniku tego nasze złe samopoczucie wzrasta a dyskomfort ulokowany w okolicy głowy, znacznie utrudnia nam funkcjonowanie oraz koncentrację. Mamy poczucie ,,uciskania” głowy. Zjawisko to wpływa również na krążenie krwi w obrębie głowy oddziałując na stan naszych włosów i ich mieszków.

Sprecyzujmy nieco zalety i korzyści, jakie niesie za sobą hinduski masażu głowy:

  • rozluźnia mięśnie czaszki,
  • łagodzi napięcie zgromadzone w obrębie barków, szyi i głowy,
  • wzmacnia skórę głowy i poprawia jej koloryt,
  • wzmacnia mieszki włosowe, uaktywnia porost nowych włosów (baby hair),
  • aktywizuje proces utleniania mózgu,
  • uspokaja, wycisza, relaksuje,
  • poprawia koloryt skóry,
  • optymalizuje wydajność układu krążenia,
  • afirmuje lepszy przepływ limfy, co przyśpiesza usuwanie toksyn i nadmiaru zgromadzonych płynów w organizmie,
  • spłyca i zmniejsza zmarszczki mimiczne,
  • hamuje wypadanie włosów,
  • łagodzi bóle głowy, migreny i szumy w uszach,
  • pobudza wzrost poziomu koncentracji uwagi,
  • pomaga w walce z bezsennością.

Oprócz szeregu wymienionych właściwości leczniczych indyjski masaż głowy jest stworzony dla osób zmagających się ze złym stanem psychicznym, w stanach depresyjnych, przygnębieniu i lękach różnego pochodzenia. Nie bez przyczyny miał swoje zastosowanie również w hinduskich obrzędach religijnych mających na celu uwolnienie duszy i ciała od wszelkich trosk i złych duchów. Zabieg pozwala zlikwidować zgromadzony stres i napięcie. Wprowadza w stan głębokiego relaksu i odprężenia. Poprzez wyzbycie się z ciała i umysłu negatywnych emocji, mamy zwiększone poczucie własnej wartości oraz nową energię do działania. Po masażu wyjdziemy z ,,czystym” umysłem wolni od wszelkich trosk i frustracji.

Przeciwwskazania do zabiegu

  • ciąża (I trymestr),
  • gorączka,
  • infekcja wirusowa i bakteryjna,
  • egzema, zapalenie skóry,
  • uszkodzenia skóry głowy, szyi i barków.

Jest to masaż trwający w przybliżeniu 30 minut. Zaleca się podczas masażu zastosowanie ciepłych, aromatycznych indyjskich olejków, które dodatkowo pozytywnie wpływają na witalność włosów od nasady aż po same ich końce. Zabieg może być również przeprowadzony bez użycia olejków aromatycznych (na sucho).
Masaż powinien być wykonany w spokojnym miejscu, przy ciepłym oświetleniu świec i komfortowej temperaturze. Zabieg odbywa się w pozycji siedzącej, przy głębokim miarowym oddechu.

Przebieg zabiegu sprowadza się do wykonywania delikatnych, lecz stanowczych i rytmicznych ruchów mających na celu odprężyć zesztywniałe mięśnie i rozluźnić napięcie zgromadzone wokół nich. Cały rytuał podzielony jest na trzy etapy:

Część I: MASAŻ NA RAMIONA
Część II: MASAŻ SZYI
Część III: MASAŻ GŁOWY

Masaż szyi łączy się z masowaniem dekoltu, ramion, barków i karku, stosując głaskanie i rozcieranie z dołu do góry, w kierunku żuchwy, uszu i potylicy. Głównym celem masażu głowy, jest określenie usytuowania punktów  energetycznych, a następnie zbilansowanie przepływu energii.

Cały zabieg kończy się gładkimi ruchami, począwszy od czoła, krok po kroku przechodząc na tył do szyi. Jeśli podczas zabiegu używane są aromatyczne olejki, można po jego zakończeniu umyć włosy w celu usunięcia tłustej warstwy.

0/5 (0 Reviews)

Dodaj komentarz